Projekt "serce od serca"
18 paź 2018

Spółka COPERNICUS Podmiot Leczniczy w Gdańsku i Pomorski Kurator Oświaty zapraszają  do włączenia się w Projekt “Serce od serca”, który ma na celu zapewnienie komfortu pacjentom z rakiem piersi. Akcja szycia serc ma charakter charytatywny. Wszystkie „serca” trafią do pacjentek, które są odwiedzane przez wolontariuszki Stowarzyszenia Gdańskich Amazonek przed zabiegiem mastektomii.

Forma działania może być różna: można uszyć serca lub można zakupić materiały konieczne do uszycia serca, które zostaną wykorzystane przez uczniów Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku do uszycia poduszek w kształcie serca.

Pomysł narodził się w 2001 roku w stanie Tennessee. Pomysłodawczynią jest Janet Kramer-Mai, pielęgniarki zajmującej się onkologią, u której zdiagnozowano raka piersi. Trzy z jej ciotek zrobiły dla niej poduszkę w kształcie serca, do użytku po operacji. Poduszka, która wygodnie mieści się pod pachą, może łagodzić ból nacięcia chirurgicznego, chronić przed przypadkowymi uderzeniami, pomagać w łagodzeniu obrzęku i zmniejszać napięcie barku.

W Polsce pomysłodawczynią kontynuowania szycia poduszek w kształcie serca jest Anna Sławińska ze Stowarzyszenia Polskiego Patchworku, która w chwili obecnej szyje z innymi osobami serduszka dla trzech warszawskich szpitali.

Co nam jest potrzebne do uszycia serca?

 1. Tkaniny bawełniane- najchętniej w kolorowe wesołe wzory.
 2. Biała flanela (opcjonalnie)
 3. Kulka silikonowa – około 200 g na jedną poduszkę.

Instrukcja

Jak i z czego szyjemy?

 1. Szablon wyciąć i obydwie części skleić. Najlepiej zrobić go z kartonu, jeżeli chcemy go częściej używać.
 2. Gotowy szablon tak wygląda.(obrazek serduszka).
 3. Szyjemy z tkanin bawełnianych, koniecznie wcześniej upranych.
 4. Jedna strona poduszki może być uszyta jako patchwork, ale bez drobnych bloków. Wtedy wierzch należy przepikować z jedną warstwą białej bawełnianej flaneli. Nie dajemy „ociepliny”. Druga strona poduszki musi być wykonana z jednego kawałka tkaniny.
 5. 2 kwadratowe kawałki materiału złożyć razem, prawymi stronami do wewnątrz.
  Na nie położyć szablon, obrysować, a następnie obszyć po linii konturu.
  Trzeba pamiętać, żeby zostawić otwór z boku do przewrócenia na prawą stronę!!!!
 6. Wyciąć kształt serca, zostawiając 1 cm zapasu na szew.
 7. Serce wywrócić na prawą stronę i wypełnić 120-200 g owaty poliestrowej lub silikonowej. Najlepiej sprawdza się kulka silikonowa służąca do wypychania zabawek.
 8. Następnie otwór do wywracania na prawą stronę zszyć ręcznie.
 9. Nie naszywamy na poduszki żadnych ozdób- guziczków, wstążeczek, sznureczków itp. wierzch poduszki powinien być gładki.

szablon

Przykładowa instrukcja szycia serca-od-serca:

https://www.youtube.com/watch?v=Z072j-_S1d4 

http://polskipatchwork.pl/index.php/2018/10/12/projekt-serce-od-serca-czyli-o-szyciu-poduszek-serc-dla-pacjentow-po-mastektomii/?fbclid=IwAR0GLwq12dTAK-1r18_qTily7qUfO7r2M4wyF0Rjg19mD2vTSC3P6AUs88Y

 

 

Osoba koordynująca:

Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy Spółki COPERNICUS PL, adres e-mail: kbrozek@wss.gda.pl